Anasayfa   İletişim  
Reklam  
-->
   
 
 
   
Google
   
   
    
 
 
 

 
 
 
 
 

 

RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ KONFEDERASYONU 1.OLAĞAN GENEL KURULU            26 KASIM 2006

umcu: Hilalin altında birlik içinde yaşamalıyız

Mumcu, Rumeli Balkan Federasyonu'nun logosunu göstererek, "Bu logoyu yapan arkadaşı tebrik ediyorum. Oraya iyi bakın, sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu soy ve memleket birliklerine ihtiyaç duymayabilirdik. Ama vatanın kalan parçasını korumak için böylesi birliklere ihtiyaç var. Bu hilal altında huzur ve birlik içinde yaşamalıyız." dedi. Anavatan lideri, Türk insanı için dünyanın bir ucunun Viyana, diğer ucunun da Doğu Türkistan'ın Sincan kenti olduğuna işaret ederken, düşünce bu olmazsa Diyarbakır'ı müdafaa etmenin mümkün olmadığını vurguladı.

Sertaç Dalgalıdere, İstanbul 27/11/2006
Zaman Gazetesi, 27 Kasım 2006

'Balkanlar konusuna eğilinmiyor' Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu'nun dünkü ilk genel kurulunda Balkanlar'ın sorunları tartışıldı.

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu 1. Olağan Genel Kurulu dün İstanbul Zeytinburnu Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleşti. Toplantıya Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ali Müfit Gürtuna, bazı ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kurul başlangıcında okunan İstiklal Marşı'nın ardından kürsüye gelen Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Avukat Özcan Pehlivanoğlu "Biz bütün dünyayı kucaklayan, barış ve huzur getiren bir milletiz. Türkiye'nin Balkanlar konusuna eğilmediği ve anlamadığı gibi tahminimiz var. Herkese Balkanlar'ın sorunlarını anlatacağız. Sözde Ermeni soykırımının ardından şimdi Pontus soykırımı yaratmaya çalışıyorlar. Balkanlar'da 1.5 milyon insan katledildi. Bu soykırım değil mi? Bunu niye önlerine koymuyoruz" yorumunu yaptı.
Serdar CANIPEK / MERKEZ
Sabah Gazetesi, 27 Kasım 2006

 

RUMELİ BALKAN FEDERASYONU'NUN BİRİNCİ OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ
YUSUF MELİKOĞLU

İSTANBUL (İHA) - Rumeli Balkan Federasyonu'nun Birinci Olağan Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi.
Zeytinburnu Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, DYP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, MHP İl Başkanı İhsan Barutçu, Turkuaz Hareketi Lideri Ali Müfit Gürtuna, AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Kansu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, emekli Tuğgeneral Vil Küçük ile çok sayıda Balkan göçmeni katıldı.
Göçmen vatandaşların salonu doldurduğu programda, mehter marşıyla birlikte şenlik gösterileri yapıldı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından, türküler söylendi. Programa katılanlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Korosu'nun, ardından yöresel sanatçıların türküleriyle bol bol eğlendi. Bayram havasında geçen toplantıya daha sonra siyasilerin konuşmalarıyla devam edildi.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptığı konuşmada, ekonomimizi geliştirmeye çalışılması gerektiğini söyleyerek, "Tarihimizde başımızı eğecek bir şey yoktur" dedi.
Ihlas Haber Ajansı - Genel Haberler-26 Kasım 2006

 

RUMELİ BALKAN FEDERASYONU OLAĞAN GENEL KURULU... -CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖYMEN:

-RUMELİ BALKAN FEDERASYONU OLAĞAN GENEL KURULU...
-CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖYMEN:-''TÜRKİYE'DE BUGÜN CUMHURİYET DEĞERLERİ TEHLİKE
ALTINDADIR. TÜRKİYE'Yİ LAİKLİKTEN UZAKLAŞTIRIP BİR DİN DEVLETİ HALİNE GETİRMEK İSTEYENLER HİÇBİR
ZAMAN BAŞARIYA ULAŞAMAYACAKLARDIR''

İSTANBUL (A.A) - 26.11.2006 - CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Cumhuriyet değerlerinin tehlike altında olduğunu savunarak, ''Türkiye'yi  laiklikten uzaklaştırıp bir din devleti haline getirmek isteyenler hiçbir zaman  başarıya ulaşamayacaklardır'' dedi.
Zeytinburnu Spor Salonu'nda yapılan Rumeli Balkan Federasyonu Olağan Genel  Kurulu'nda konuşan Öymen, meslek hayatına Balkanlar'da başladığını belirterek, bu  nedenle Balkan ve Rumeli Türkleri'nin yaşadığı sıkıntıları daha iyi  anlayabildiğini ifade etti.
Öymen, Rumeli ve Balkan Türkleri'nin geleneklerine, örf ve adetlerine  bağlılıklarını hiçbir zaman kaybetmediklerini dile getirerek, ''Onlar batı  dünyasındaki çağdaşlaşma ışığını da ilk hisseden insanlarımız olmuşlardır'' diye  konuştu.
Kurtuluş Savaşını yapanlar arasında çok sayıda Rumelili bulunduğunu ve bu nedenle burada büyük bir birliktelik oluşturmalarının yadırganmaması gerektiğini kaydeden Öymen, ''Burada temsil ettiğiniz bir dip dalgadır, Türkiye'de birçok
şeyi değiştirecek olan dalgadır. Rumeli Türkleri'nin en büyük özelliği, Atatürk'ün yolundan asla sapmamaları ve onun yolundan ayrılanları her zaman uyarmaları, onları yola, hizaya getirmeleridir'' dedi.
Öymen, Batı Trakya'da yaşayan Türkler'in bugün büyük sıkıntılar yaşadığını ifade ederek, bunların konuşulup tartışılması ve sorunlarına çözüm aranması gerektiğini vurguladı. Öymen, şunları kaydetti:
''Bugün bize 'azınlıklık haklarını vermiyorsunuz' diyenler, kendi topraklarında yaşayan insanlarımıza neler yaptıklarının farkında değiller. 'Din özgürlüğü' diyorlar, azınlık vakıflarından bahsediyorlar, Yunanistan'daki Türk vakıflarının durumunu da konuşsunlar. Sadece Batı Trakya'da değil, Rodos'ta 3 bin tane Türk var, bugün çocuklarını okutacak okulları bile yok. Türkiye'de din özgürlüğünde mangalda kül bırakmayanlar, İskeçe'de Türkler'in camilerini tamirine izin vermeyenler, hangi özgürlükten bahsediyor? Rahmetli İskeçe Müftüsü aylarca hapiste yattı. Tek suçu görevini yapmaktı. Bütün dernekleri kapattılar. Biz gittik onlara sahip çıktık, başkaları o derneklerin olduğu sokaktan geçtiler ama içine giremediler. Biz milletçe Batı Trakya ve tüm Balkan Türkleri'ne sahip çıkmak zorundayız. Soydaşlarına sahip çıkmayan bir millet hiçbir zaman büyük devlet oluşturamaz.''

-''TÜRKİYE'NİN SORUNLARI DA KONUŞULMALI''-

Türkiye'deki sorunların da konuşulması gerektiğini ifade eden Öymen, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'in temel değerlerinin tehlikede olduğunu söyledi.
Öymen, birçok Müslüman ülke içerisinde laik demokratik cumhuriyeti kurmuş tek ülke olan Türkiye'ye sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak, ''Bugün Cumhuriyet değerleri tehlike altındadır. Türkiye'yi laiklikten uzaklaştırıp bir din devleti haline getirmek isteyenler hiçbir zaman başarıya ulaşamayacaklardır'' dedi.
Hükümetin, ekonomik verilere ilişkin açıklamalarını da eleştiren Öymen, şöyle devam etti:
''Keşke hep övünülecek şeylerimiz olsa da, biz de alkışlasak. Gerçekleri anlatmalıyız. Türkiye bugün dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir, doğrudur ama madalyonu çevirdiğinizde, bireylerin eğitim ve sağlık durumuna bakıldığında dünyada 92. sıradayız. Bunları da söyleyeceksiniz. Yaptıklarınızla övünmek hakkınız, ama gerçekleri de halktan saklayamazsınız. Kadın haklarında 105. sırada geliyoruz, yolsuzluklarda 60. sırada geliyoruz. Gerçekler bunlar, saklamayalım.''
Öte yandan konuşmaların ardından, Rumeli Türk derneklerine katkılarından dolayı hazırlanan teşekkür plaketlerini Prof. Dr. Cahit Babuna'ya CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, Sabahattin Zaim'e de Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen verdi.
Anadolu Ajansı – 26 Kasım 2006

 

RUMELİ BALKAN FEDERASYONU GENEL KURULU... -ANAVATAN PARTİSİ GENEL BAŞKANI MUMCU:

-RUMELİ BALKAN FEDERASYONU GENEL KURULU...
-ANAVATAN PARTİSİ GENEL BAŞKANI MUMCU:-''TÜRK OLMAK BU COĞRAFYADA BİR IRKI DEĞİL, BİR İDEALİ, KOCAMAN BİR HİLALİN GÖLGESİ ALTINDA YAŞAMA İDEALİNİ İŞARET EDER''
-DSP GENEL BAŞKANI SEZER: ''BALKAN KÖKENLİ VATANDAŞLAR TÜRKİYE'NİN SANAYİLEŞMESİ VE DEMOKRATİKLEŞMESİNİN ÖNCÜSÜ OLDULAR''

İSTANBUL (A.A) - 26.11.2006 - Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, ''Türk olmanın, bu coğrafyada bir ırkı değil, bir ideali, kocaman bir hilalin gölgesi altında yaşama idealini işaret ettiğini'' söyledi.
Rumeli Balkan Federasyonu 1. Olağan Genel Kurulu, Zeytinburnu Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.
Genel kurulda konuşan Erkan Mumcu, Rumeli Balkan Federasyonu'nun ''bir korku ve kaygının sonucu'' oluştuğunu ifade ederek, ''Sizi bir araya getiren; 'vatanın bir parçasını kaybettik, diğerini kaybetmeyelim' korkusudur'' dedi.
Mumcu, İstiklal Marşı'nın ''Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak'' mısrasını hatırlattı.
Balkan ve Rumelili göçmenlere ''Evladı Fatihan'' dendiğini anımsatan Mumcu, bunun fetheden anlamında olduğunu, fethedenin de işgal eden olmadığını dile getirdi.
Erkan Mumcu, ''Türk olmak bu coğrafyada bir ırkı değil, bir ideali, kocaman bir hilalin gölgesi altında yaşama idealini işaret eder'' diye konuştu.

-ZEKİ SEZER'İN SÖZLERİ-

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de, sivil toplumun, demokrasinin vazgeçilmezi olduğuna dikkat çekerek, birlikten güç doğacağını kaydetti.
Sezer, ''Balkan kökenli vatandaşlar Türkiye'nin sanayileşmesi ve demokratikleşmesinin öncüsü oldular'' dedi.
Türkiye'nin birliğine ve bütünlüğüne yönelik tehdit ve tehlikelerin çoğaldığını savunan Sezer, milletin bu tehdit ve tehlikelerin gerçeğe dönüşmesine izin vermeyeceğini söyledi.
Sezer, Türkiye'nin bölgesinde önemli bir güç olduğunu belirterek, ''Türkiye AB'ye girmelidir, ama AB'ye mecbur veya mahkum değildir'' diye konuştu.
Zeki Sezer, Türkiye'nin Bulgaristan ile bir sosyal güvenlik anlaşması bulunmadığını, bu anlaşmanın sağlanarak Bulgaristan göçmenlerinin bu konudaki sıkıntılarının giderilmesi gerektiğini ifade etti.

-DYP VE MHP-

DYP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan da Balkan kökenlilerin asırlardır Türk milletinin büyük projelerine öncülük yaptığını belirterek, ''Balkanlar bizim oksijen alanımızdır. Kerkük, Kafkaslar bizim oksijen alanımızdır. Oralarda zafiyet içinde olan Türkiye, nefessiz kalır'' diye konuştu.
Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini savunan Adan, hükümetin dış politikasını eleştirdi ve daha iyi yönetilen bir Türkiye'nin yaratılması gerektiğini söyledi.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici de ''Tek vatan, tek millet, tek devlet diyenler bizim kardeşimizdir'' dedi.
Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Özcan Pehlivanoğlu da, 19 Mayıs'ta Samsun'a çıkanların yaptığı gibi bir araya geldiklerini dile getirerek, Türkiye'nin ve Balkanlar'ın sorunları için çalışacaklarını söyledi.
Pehlivanoğlu, Türkiye'nin yeterince Balkanlar konusuna eğilmediği yönünde bir tahminlerinin bulunduğunu, Balkanlar'da 2 milyon Türk ve 10 milyon da ''Elhamdülillah Türküm'' diyenler bulunduğunu söyledi.
Konuşmasında, ''Ermeni soykırımı'' iddialarının ardından ''sözde Pontus soykırımı''nın da gündeme getirilmek istendiğini kaydeden Pehlivanoğlu, ''Balkanlar'da 1,5 milyon Müslüman'ın öldürülmesi soykırım değildi de neydi? Bu niye onların önüne konulmuyor?'' diye konuştu.
Genel kurulda konuşmaların ardından seçimlere gidildi. Seçime Özcan Pehlivanoğlu tek liste ile katıldı.
Bu arada, müzik dinletisiyle başlayan genel kurulda, ''10. Yıl Marşı'' Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'in de aralarında bulunduğu katılımcıların coşkulu katılımıyla söylendi.
Anadolu Ajansı - Genel HaberlerProvider: Anadolu Ajansı, 26 Kasım 2006

Kürşad Tüzmen, ihracatçıları Osmanlı'nın uçbeylerine benzetti
Nov 26 2006 -TÜRKİYE / İSTANBUL 
Genel 

 

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk ihracatçılarını Osmanlı İmparatorluğu'nun uç beylerine benzetti. Tüzmen, "Ecdad 3 kıtada at koşturmuş. Eskiden askerlerle yapılırdı, uç beyleriyle yapılırdı seferler. Şimdi uç beyleri ihracatçılarımız, sanayicilerimiz, müteahitlerimiz oldu. Artık seferler ekonomiyle yapılıyor." dedi.
Bakan Tüzmen, Rumeli Balkan Federasyonu'nun İstanbul'da gerçekleştirilen olağan genel kurul toplantısına katıldı. Toplantıya ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, DYP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, MHP İl Başkanı İhsan Barutçu, Turkuaz Hareketi Lideri Ali Müfit Gürtuna, AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Kansu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, emekli Tuğgeneral Vil Küçük ile çok sayıda Balkan gözmeni katıldı.

Siyasi parti temsicilerinin sırayla söz aldığı toplantıda ilk olarak hükümet adına Kürşad Tüzmen kürsüye çıktı. Tüzmen, tarihle ekonomiyi harmanlayarak bir konuşma yaptı. Türk ihracatçılarını Osmanlı İmparatorluğu'nun uç beylerine benzeten Tüzmen, "Ecdad 3 kıtada at koşturmuş. Eskiden askerlerle yapılırdı, uç beyleriyle yapılırdı seferler. Şimdi uç beyleri ihracatçılarımız, sanayicilerimiz, müteahitlerimiz oldu. Artık seferler ekonomiyle yapılıyor." dedi.

2002 yılında komşu ve çevre ülkelerle ticaretin toplam Türkiye ticaretinin sadece yüzde 3'ü oludğunu anlatan Tüzmen, "Ama 4 senedir canla başla çalışıyoruz. Artık komşu ve çevre ülkelerle ticaretimiz toplam ticaretimizin yüzde 32,8'i oldu. Yani tam 10 misli artmıştır. Yurtdışı müteahitlik hizmetlerimiz 2002 yılında 1,2 milyar dolarken bugün toplam 12 milyar dolara çıkmıştır. 2002'de 36 milyar dolar olan ihracat bu sene sonunda Allah izin verirse 84 milyar dolara ulaşacaktır. Bunlar Türkün gücünü gösteriyor. Bunlar işadamlarımızın Türk bayrağını dünyaya nasıl taşıdığının anlı şanlı hikayesidir." şeklinde konuştu.

Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu anlatan Bakan Tüzmen, 500 yıl önce dünyanın en güçlü ülkesi olan Çin'in bugün yine 1 trilyon dolarlık ihracatı ile bir dev konumunda olduğunu söyledi. Tüzmen, 350 yıl önce Osmanlı'nın en güçlü ülke olduğunu Türkiye'nin en güçlü konuma geleceğini dile getirdi. Tüzmen, "Unutmayın şu anda gerçekleştirdiğimiz ihracat rakamlanrı 1992 yılı İtalya'sının rakamlarıdır. Hollanda'nın 1994'te, Fransa'nın 1993'te yaptığı ihratacat rakamlarını Türkiye şu anda yakaladı. Onları yakalamaya az kaldı. AtatürK'ün dedeği muasır medeniyet seviyesine az kaldı." dedi.

Bakan Tüzmen ayrıca sözde Ermeni soykırımına da değindi. Tüzmen, "Binlerce yıllık Türk tarihinde hiçbir zaman soykırım, bir katliam yoktur. Türkün başını öne eğecek, geçmişinde, anlı şanlı tarihinde başını öne eğdirecek bir hadise yoktur." ifadelerini kullandı.
Cihan Haber Ajansı - Genel Haberler, 26 Kasım 2006

 

RUMELİ BALKAN FEDERASYONU OLAĞAN GENEL KURULU... -DEVLET BAKAN TÜZMEN:


-RUMELİ BALKAN FEDERASYONU OLAĞAN GENEL KURULU...
-DEVLET BAKAN TÜZMEN: -''UYGARLIĞA UYGARLIK KATTIĞIMIZ BİNLERCE YILLIK TARİHİMİZDE HİÇBİR ZAMAN BİR SOYKIRIM, BİR KATLİAM YOKTUR. TÜRK'ÜN BAŞINI ÖNÜNE EĞDİRECEK TEK BİR OLAY,     HADİSE YOKTUR''
-''TÜRK TARİHİNE BAKTIĞIMIZ ZAMAN TABİİ Kİ, ANLI ŞANLI SAYFALAR VAR. AMA SIKINTILAR YAŞADIĞIMIZ DÖNEMLERİMİZDE VAR''

İSTANBUL (A.A) - 26.11.2006 - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ''Uygarlığa uygarlık kattığımız binlerce yıllık tarihimizde hiçbir zaman bir soykırım, bir katliam yoktur. Türk'ün başını önüne eğdirecek tek bir olay, hadise yoktur'' dedi.
Zeytinburnu Spor Salonu'nda yapılan Rumeli Balkan Federasyonu Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Tüzmen, Osmanlı İmparatorluğunun boşalttığı bölgelerde kaos, sıkıntı ve yanlış yönetim yaşandığını ifade ederek, Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Doğu'da bunun görüldüğünü kaydetti. Tüzmen, ''Uygarlığa uygarlık kattığımız binlerce yıllık tarihimizde hiçbir zaman bir soykırım bir katliam yoktur. Türk'ün başını önüne eğdirecek tek bir olay, hadise yoktur'' dedi.
''Yüz sene öncesinde İstanbul'da sokakta birisine 'sizin 10-15 sene sonra Selanik'te herhangi bir gücünüz olmayacak' deseydiniz, size sırtını dönüp giderdi'' diyen Tüzmen, ''Tarih enteresan inişler çıkışlarla dolu. Türk tarihine baktığımız zaman tabii ki, anlı şanlı sayfalar var. Ama sıkıntılar yaşadığımız
dönemlerimiz de var'' diye konuştu.
Tüzmen, ''Rumeli Balkan Federasyonu burada, Atatürk'ün dediği gibi, muhtaç olduğumuz kudretin asil damarlarımızda var olduğunu tekrarlayan şu görüntü ile geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor'' dedi.

-İŞ ADAMLARINA ''UÇBEYİ'' BENZETMESİ-

Bakan Tüzmen, konuşmasına şöyle devam etti:
''Üç kıtada at koşturmuş ecdat. Bugün geldiğimiz noktada ekonomiyi düzeltmeye çalışıyoruz. Eskiden uçbeyleriyle seferler yapılırdı, şimdi uçbeyleri ihracatçılarımız, sanayicilerimiz oldu. Çok değil, 100-150 yıl önce bugünkü
Romanya'dan kalkan bir gemi Fas'a kadar farklı bir yönetmeliğe tabi olmadan gidiyordu. Bugün de aynı şekilde gidebilmesi için serbest ticaret anlaşmaları yapıyoruz. Neden? Çünkü dinimiz, dilimiz aynı olmasa da, coğrafyamız, tarihimiz aynı olan bu bölgede ticareti geliştirmeye çalışıyoruz.''
Son yıllarda yaşanan ekonomik gelişmelere değinen Tüzmen, 2002 yılında Türkiye'nin yakın çevresi ve komşularıyla olan ticaretinin, toplam ticaretin sadece yüzde 3'ü olduğunu kaydederek, son 4 yılda bu rakamın 10 kat artarak yüzde
32.8'e ulaştığını bildirdi.

-''TÜRK'ÜN GÜCÜ...''-

Kürşad Tüzmen, 2002 yılında 1.2 milyar dolar olan yurt dışı müteahhitlik, müşavirlik hizmetlerinin de 12 milyar dolara yükseldiğini belirterek, ''Bunlar Türk'ün gücüdür, iş adamlarımızın dünyaya uçbeyi gibi nasıl dağıldığının göstergesidir'' dedi.
2002 yılındaki 36 milyar dolarlık ihracatın bu yıl 84 milyar dolara ulaştığını anlatan Tüzmen, ''52 milyar dolarlık ithalat, bu sene 125 milyar dolara ulaşıyor. Türkiye, 210 milyar dolarlık dev ticaret hacmi ile dünyanın ilk 20 ekonomisinden biri olmuştur. OECD ülkeleri arasında son 5 yılın ihracat şampiyonu. Ecdattan aldığımız gücü artık bu şekildeki seferlerle, bir ekonomik alanlar kümesi oluşturarak devam ettirmek zorundayız'' diye konuştu.
Akdeniz, Karadeniz ve Hazar Denizi'ni bir serbest ticaret gölü haline getirmeye çalıştıklarını ifade eden Tüzmen, bunun gerçekleştirilmesi halinde büyük ekonomik rahatlık sağlanacağını kaydetti. Tüzmen, sözlerini şöyle tamamladı:
''Ay-yıldızlı bayrağı daha üst noktalara taşımak için ekonomik açıdan güçlü olmak zorundayız. En zor zamanlarda bile ne kadar acil yönetim yaptığımız ortada.
Ama şu anda tarih tekerrürden ibaret ve bizim tarihimizle hesabımız bitmedi. Daha yapacak çok işimiz var. Bugün Çin, dünyanın en güçlü ülkesi olma yolunda. 500 yıl önce de Çin dünyanın en zengin ülkesiydi. Daha sonra sömürge haline gelmişti. 350 yıl önce de Türkler dünyanın en zengin insanıydı, o anlı şanlı döneme yeniden döneceğiz. Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmaya az kaldı.''
Anadolu Ajansı - Genel Haberler, 26 Kasım 2006

 

.....
sayfa başına dön


 

 
Nutuk (Sesli ve Görsel)
 
Etkinlik Takvimi
Haziran , 2024
PzrPztSalÇrşPrşCumCts
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
 
 
 
 
 
Copyright Aralık 2002 © balkanpazar.org
tasarım ve uygulama Artgrafi.net