Anasayfa   İletişim  
Reklam  
-->
   
 
 
   
Google
   
   
    
 
 
 

 
 
 
 
 

Orta Asya'dan Balkanlar'a 2000 Yıllık Yolculuk!

Orta Asya'dan Balkanlar'a 2000 Yıllık Yolculuk!

Bu eşsiz değerdeki kitabın, akıllara durgunluk veren serüveni, birkaç bin yıl önce Orta Asya'da başladı...

Orly Havaalanı'nda on kişinin ölümüne ve onlarca insanın yaralanmasına yol açan ASALA'nın terörist saldırısından sağ kurtulanlardan biri de yıllarca Accociated Press, Gamma gibi ajanslarda, Time /Life gibi dergilerde çalışmış "foto-gazeteciliğinin" önemli bir adı olan Ergun Çağatay'dı. Sağ, ama tepeden tırnağa yanmıştı... En büyük kâbusu, ellerini bir daha asla kullanamamaktı. En büyük düşü ise "Türkçe Konuşanlar" kitabını gerçekleştirebilmekti...


Çok uzun ve zorlu geçen tedaviden sonra, ellerini kullanabildiğini gördüğünde, bu pahalı düşün peşine düştü. Orta Asya'dan Balkanlar'a, Akdeniz'i de içine alan çok geniş bir coğrafyayı ve iki bin yıllık tarihi bir birikimden damıtılanları içeriyordu bu megaproje. Orta Asya'nın olan ve olmayan yollarında 150 bin kilometre yol kat ettikten, 50 bin fotoğraf çektikten ve "Bir zamanlar Orta Asya'da" başlıklı sergisini Japonya'dan, Amerika'ya çeşitli ülkelerde açtıktan sonra nihayet bu proje gerçekleşti. Önce Türkiye'de, ardından yurtdışında yayınevi arayan Çağatay, Türkiye'de 50 yayınevine başvurmuş, yanıt veren olmayınca arayışını yurtdışında sürdürmüş ve kitap, Alman Prestel Yayınevi tarafından, Hollanda'nın "Prens Claus Vakfı"nın yatırımıyla İngilizce basılmıştı.


Kitabın editörlüğünü üstlenerek projeye yürekten sarılarak katılan Doğan Kuban, geniş açılımlı, aynı zamanda batılı yazarlara, tarihçilere, sanat tarihçilerine eşsiz bir ders niteliğindeki "Giriş" yazısını yazdı... Kitaba girecek konular ve yazarlar birlikte seçildi.


Türk, Alman, Amerikalı, Fransız, İsveçli, Kazak, Norveçli, Özbek, Rus, Ukraynalı uzmanların da yazılarıyla yer aldığı kitapta, Oslo Üniversitesi'nden Prof. Bernt Brendemoen'in takdim, Ergun Çağatay'ın önsöz ve Doğan Kuban'ın Giriş yazılarından sonra 400 fotoğraf ve 34 makale yer alıyor.


Kitabın içeriğini, iç kapaktaki Svat Soucek imzalı sözler yeterince açıklıyor:


"Bu kitap Türklerin mirasını, kültürel değerlerinin önemini ortaya koyarken okurları da yeryüzünün en zengin uygarlıklarından birini keşfetmeye ve günümüz dünyasındaki rolünü anlamaya yöneltiyor."


Birbirinden çarpıcı fotoğraflar eşliğinde dil ve kimlik üzerine; göçebelik etkileşimleri, Türklerle Orta Asya İran- Arap Slav Avrupa etkileşimleri üzerine, sözlü edebiyattan mimariye, yemek kültüründen çeşitli sanat alanlarına, insan davranışlarına, eşsiz bir yolculuk!


Kitap, sayfalar boyu ilerledikçe yeryüzünde en güçlü silahın ne para, ne iktidar; yeryüzündeki en etkili iletişim ve tanıtım aracının ne ticaret ne sanayi olmadığını, sadece kültür olduğunun bir kez daha ayrımına varmamızı sağlıyor.TÜRKÇE KONUŞANLAR
Tür / Cins : TARİH / REFERANS  
Dil : TÜRKÇE  
Yazar : DOĞAN KUBAN , ERGUN ÇAĞATAY
Yayın Evi : TETRAGON A.Ş
ISBN : 975947896X
Baskı Tarihi : 01.12.2007
495 sayfa, 245 mm x 310 mm, ciltli,
277 renkli, 70 siyah beyaz fotoğraf ve 10 renkli hatıra

 

 
Nutuk (Sesli ve Görsel)
 
Etkinlik Takvimi
, 2023
PzrPztSalÇrşPrşCumCts
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 
 
 
 
 
Copyright Aralık 2002 © balkanpazar.org
tasarım ve uygulama Artgrafi.net