Anasayfa   İletişim  
Reklam  
-->
   
 
 
   
Google
   
   
    
 
 
 

 
 
 
 
 

’Rum anne’ tedirginliğimi Osmanlı sultanlarıyla yendim

7 Mayıs 2008 Hürriyet
’Rum anne’ tedirginliğimi Osmanlı sultanlarıyla yendim  
Nurten ERK TOSUNER

Sahibi olduğu İktisat Bankası 2001 krizinde elinden giden Erol Aksoy, annesi Stavrinia Melek Aksoy’u kaybetti. Erol Aksoy, annesini anlatırken, "Bana Rum, gavur çocuğu derlerdi. Lisede Osmanlı sultanlarını okudum, annelerinin gayrimüslim olduğunu gördüm. Kompleksimi yendim" dedi.

AVRUPA-Amerika Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Aksoy, 86 yaşındaki annesi Stavrinia ’Melek’ Aksoy’u kaybetti. Erol Aksoy’un Arnavutköy doğumlu annesi için bugün öğle saatlerinde Arnavutköy Taksiarhis Rum Kilisesi’nde bir cenaze töreni yapılacak. Bir dönem bankacılık dünyasının ’altın çocuğu’ olarak anılan Erol Aksoy’un annesi Rum, babası müslümandı. Ancak din farkları olmaların evlenmelerine engel olmadı. Azınlıkların genelde müslümanlarla evlenmediğini hatırlatan Erol Aksoy, "Babam annemin peşinden çok koşmuş. Annem de kabul edince kendi cemaati kırılmış" diyor.

Aksoy, ağlayarak anlattı

Çok sevdiği babasını 27 yaşındayken kaybeden Aksoy, henüz çok yeni kaybettiği annesini anlatırken zaman zaman duygusallaştı, zaman zaman da gözyaşlarını tutamayarak ağladı. Erol Aksoy, annesiyle babasının bir çay bahçesinde başlayan tanışmalarını ve iki ayrı dine mensup olmalarına karşın evliliğe kadar uzanan öyküsünü duygusallaşarak anlatıyor:

Annem babamdan daha uzundu

Erol Aksoy, babasının annesiyle tanışmasının ardından peşini bırakmadığını söyleyerek, o günlere şöyle uzanıyor: "Annem 1922 yılında Arnavutköy’de doğmuş. Liseden sonra okumamış. Eski İstanbullular’dan. Babamla (Fehmi Kaya Aksoy) İstanbul’da bir çay bahçesinde tanışmış. Babam Müslüman, kendisi Hıristiyan. Babam annemden 10 santim daha kısaymış, 15 yaş da büyükmüş. Babam annemin peşinden çok koşmuş. 1944 yılında savaşın hemen sonrasında evlenmişler."

Osmanlı Sultanları rahatlattı

Erol Aksoy, uzun yıllar annesinin Rum olması nedeniyle tedirginlik yaşadığını söylüyor. Lise çağına geldiğinda annesinin Rum olmasının artık rahatsızlık vermediğini belirten Erol Aksoy, "Bana Rum, gavur çocuğu derlerdi. Bu konuda kompleksim vardı. Ama ne zaman ki lisede Osmanlı Sultanları’nın hayatlarını okudum, rahatladım. Bütün Osmanlı Sultanlarının birkaçı hariç hepsinin annelerinin gayrimüslim olduğunu gördüm. Fatih Sultan Mehmet’in annesi de gayrimüslimdi" diye konuşuyor.

Ben geç konuşunca annem Eyüp Sultan’a duaya gitmiş

"EVLENDİKTEN sonra annem dinini değiştirmemiş" diyen Erol Aksoy, annesiyle ilgili şunları söylüyor: "Babam da annem de dindardı. Ben 2.5-3 yaşına kadar konuşmamışım. Annem o yıllarda Eyüp Sultan’a gidip dua etmiş ve sonrasında konuşmaya başlamışım. Bu da bana annemin anlattığı bir durum. Annem dindar olmasına rağmen Cennet ve Cehennem’in bu dünyada olduğunu söylerdi, iyilik yaparsanyz bu dünyada karşılığını göreceğimizi, kötülük yaparsak da gene bu dünyada çekeceğimizi bize hep söylerdi."

Benim için evlenmedi

BABASINI 27 yaşındayken kaybeden Erol Aksoy, ailenin tek çocuğu. Babası ilkokuldan sonra okuyamadığı için oğlunun eğitimine çok önem vermiş. Oğlunu 14 yaşında Paris’e liseye, sonra Amerika’ya üniversiteye göndermiş. Aksoy, "Babam öldükten sonra annem yalnız kaldı. Ben o sırada Harvard’da master yapıyordum. Annem benim okuyabilmem için evlenmedi" diyor.

Evde Rumca konuşulmazdı

BABASININ evde Rumca konuşturtmadığını söyleyen Erol Aksoy, şunları anlatıyor: "Babam anneme hep Melek derdi, annem dinini değiştirmedi, ama evde Rumca konuşulmazdı. Annem kızkardeşi bile bizim evde Türkçe konuşurdu. Babam annemle evlendiğinde 40 yaşındaymış, geç evlenmiş."

 

 
Nutuk (Sesli ve Görsel)
 
Etkinlik Takvimi
Haziran , 2024
PzrPztSalÇrşPrşCumCts
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
 
 
 
 
 
Copyright Aralık 2002 © balkanpazar.org
tasarım ve uygulama Artgrafi.net