Anasayfa   İletişim  
Reklam  
-->
   
 
 
   
Google
   
   
    
 
 
 

 
 
 
 
 

TOKİ yüzünden Karadağ’a kaçtık

TOKİ yüzünden Karadağ’a kaçtık
Milliyet 5 Nisan 2008

Balkanlarda 170 milyon euro’luk proje yapan Bursalı Gintaş, Karadağ’a yatırıma gitti. Gintaş Yönetim Kurulu Başkanı Doğru, “Türk müteahhitlerinin dışarıda olmasının nedeni TOKİ’dir” dedi


Habere yorum yaz
Arkadaşına gönder
Sitene ekle
Sayfayı yazdır
Yaklaşık 1 yıl önce bağımsızlığını kazanan Karadağ Cumhuriyeti’nde ilk Türk yatırımını Bursalı Gintaş yaptı. Başkent Podgorica’da tamamı 36 milyon dolara mal olacak “Mall of Montenegro” alışveriş kompleksinin ilk bölümü olan modern pazaryeri büyük bir törenle açıldı. Törene Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç’in yanı sıra Başkabakan Mila Cukanoviç, Podgorica Belediye Başkanı Miomir Mugosa ile birçok bakan ve milletvekili katıldı. Alışveriş kompleksi 2009 yılının ilk üç ayı içinde tamamlanacak.

Devletle rekabet edilir mi?
Gintaş Yönetim Kurulu Başkanı Necip Naci Doğru, TOKİ yüzünden yurtdışında olduklarını belirterek: “Biz boşuna yurtdışında değiliz. Birçok Türk inşaat şirketi de yurtdışında. Neden? Çok acı bir şey ama devlet bizimle TOKİ aracılığıyla rekabet ettiği için. Türk müteahhitlerinin yurtdışında iş için koşturmasının ana sebebi TOKİ’dir” dedi.
Doğru, şöyle konuştu: “Türkiye’deki emlak sektörüyle ilgili çok endişeliyim. Devlet eliyle arazi yaratılıyor, müteahhit diye bulunan bir takım insanlara yüksek katlı konut izinleri veriliyor. Müteahhit denilen bu insanlar kendi işine gelen fiyata bulamayınca bir takım yanlış şeylerle, gaflete getirip fiyatlar alıyor. Ben devletle nasıl rekabet ederim? TOKİ birçok firmanın batmasına neden oldu. Türkiye’de talebin üzerinde arz var, fiyatlar da çok yüksek. Sektör daha da dibe vuracaktır” dedi.

Makedonya ve Sırbistan çağırıyor
Doğru, Gintaş’ın Karadağ’daki yatırımı hakkında şu bilgileri verdi: “Burada daha önce geleneksel bir pazaryeri vardı. Ancak çevre ve hijyen koşulları iyi değildi. Belediye teklif etti, biz de modern bir pazaryeri yaptık. Toplam 900 dükkân olacak. Toplam 11 milyon euro harcadık.”
Makedonya ve Sırbistan’dan da çok teklif aldıklarını belirten Doğru: “Buraları da düşünüyoruz. Ancak Sırbistan ile siyasi sorunlarımız var. Sorunlar halledilirse yatırım yapacağız” dedi. Gintaş 12 yıl önce girdiği Balkan pazarında şimdiye kadar 170 milyon euro’nun üzerinde proje geliştirdi. Şirket son olarak Karadağ’da bu hafta içinde 7.5 milyon euro’luk bir içme suyu ihalesi daha kazandı.

İki yıldır Bodrum’a otel yapmaya çalışıyor
Necip Naci Doğru, Bodrum’da yeni bir otel yapacaklarını ama iki yıldır bürokrasiyle uğraştıklarını söyledi.
Doğru, “Bodrum Gündoğdu’da Turizm Bakanlığı’nın ihale ile tahsis ettiği arazilerden birini aldık. İki yıl bitti hala bürokrasiyi aşamadık. Toplam 12 milyon euro’ya mal olacak 220 odalı, 5 yıldızın üzerinde bir otel projesi.
Yıllardır Balkanlar’da iş yapıyoruz. Burada da bürokrasi var, “dilimiz ayrı” diyerek teselli buluyoruz. Türkiye’de aynı dilden konuşuyoruz ama derdimizi anlatamıyoruz” dedi

 

 
Nutuk (Sesli ve Görsel)
 
Etkinlik Takvimi
, 2023
PzrPztSalÇrşPrşCumCts
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 
 
 
 
 
Copyright Aralık 2002 © balkanpazar.org
tasarım ve uygulama Artgrafi.net