Anasayfa   İletişim  
Reklam  
-->
   
 
 
   
Google
   
   
    
 
 
 

 
 
 
 
 

 

•  ÇUBUK'TA ULUSLARARASI TURŞU FESTİVALİ

•  BALKAN COUNTRIES FOLK DANCES FESTIVAL STARTS IN SULTANAHMET

•  1.Balkan Çocuk Festivali'ne, Türkiye'yi Temsil Etmek Üzere Eyüboğlu Eğitim Kurumları Seçildi, 18-09-2005

•  45. Selanik Uluslararası Film Festivali yarın başlıyor 18 Kas 2004 -YUNANİSTAN / ATİNA

•  HAYRABOLU'YA DEV AYÇİÇEĞİ HEYKELİ...

  • SHOPPİNG FEST , İTO'DAKİ "EKO-DİPLOMASİ TRAFİĞİNİ" ARTIRDI , 25-02-2003
  • URFA'DAN SELANİK' E HALK TÜRKÜLERİ 31-07-2002

 

ÇUBUK'TA ULUSLARARASI TURŞU FESTİVALİ, 02-09-2005

-Çubuk Belediyesi tarafından organize edilen "Çubuk Uluslararası Turşu Festivali" 9-11 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

-Turşu, Balkan mutfak kültüründe önemli yere sahip bulunuyor, Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerin büyük kentlerinin şık semtlerinde "Turşu-bar"lar açılmaya başlandı.

ANKARA- Çubuk Belediyesi dünyada ilk olma özelliği taşıyan "Uluslararası Turşu Festivali" düzenlemeye hazırlanıyor. Çubuk Belediye Başkanı Adem Tuğluca festival hazırlıklarının sona yaklaştığını bildirdi.
      Çubuk Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, "Çubuk Uluslararası Turşu Festivali" 9-11 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan festivalde 120 çeşit ürünün tanıtımı gerçekleştirilecek.
      Şarkıcı, İzzet Yıldızhan ve Alişan'ın birer konser vereceği festivalde, Hindistan, Bulgaristan, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden halk dansları toplulukları da gösteri yapacak.  Festival hazırlıklarının sona yaklaştığını belirten Çubuk Belediye Başkanı Adem Tuğlucu, festivalin Çubuk'un tanıtımı için büyük katkı sağlayacağını belirtti. Tuğluca, " Festival , dünyada düzenlenen tek turşu festivali olması nedeniyle tanıtım açısından büyük önem taşıyor. Bu konuda çok büyük destek alıyoruz. Herkesi Çubuk'a bekliyoruz" dedi.
TURŞU-BAR Gıda piyasasında turşularıyla ünlü olan Çubuk'ta bir çok yöresel tarım ürünü bu biçimde hazırlanarak satışa sunuluyor.
      Özellikle Balkan ülkelerinde "turşu" mutfak kültürü içinde "seçkin" bir yere sahip bulunuyor. Örneğin Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerin büyük kentlerinin şık caddelerinde son dönemlerde "turşu-bar"lar açılmaya başlandı. Buralarda yöredeki firmalar ya da ev işletmelerinde hazırlanan ürünler hem kente gelen turistlere hem de "turşu" tutkunlarına bir bar konsepti içinde sunuluyor. Söz konusu mekanlarda diğer gıda ürünleri de sunuluyor.

BALKAN COUNTRIES FOLK DANCES FESTIVAL STARTS IN SULTANAHMET

ISTANBUL - 01.09.2005 - Balkan Countries Folk Dances Festival has started in Sultanahmet Hippodrome in Istanbul on Thursday. The festival is being held by the Eminonu Municipality . Eminonu Mayor Nevzat Er said that he thought it was necessary to organize such beautiful and meaningful activities in this historical area. Main theme of the festival is 'living the peace'. Teams from Bulgaria and Romania performed their folk dances at the opening of the festival . Folk dance team of Macedonia will also attend the festival which will end on September 4th.

I. Balkan Çocuk Festivali'ne, Türkiye'yi Temsil Etmek Üzere Eyüboğlu Eğitim Kurumları Seçildi, 18-09-2005

SIRKETHABERLERI.COM - Yunanistan Milli Olimpiyat Komitesi, I. Balkan Çocuk Festivali'nde Türkiye'yi temsil etmek üzere aday olan birçok okul arasından Eyüboğlu Eğitim Kurumları'nı seçti. 26 Ağustos-4 Eylül 2005 tarihleri arasında Atina'da gerçekleşecek festivale; okulumuzun voleybol, basketbol takımları ve halk oyunları grubu katılacak. Öğrencilerimizin yanı sıra Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Aziz Başdoğan, Eyüboğlu Eğitim Kurumları Halk Dansları Uzman Çalıştırıcıları Okay Dede ve Cengiz Berkun ile Beden Eğitimi öğretmenleri Lesi Ojalvo, Arif Avcı ve Uğur Baykan da festivalde bulunacaklar.

Yunanistan Milli Olimpiyat Komitesi tarafından "Yaşamda Şampiyon Olmak" felsefesiyle gerçekleştirilen organizasyonda, değişik ülkelerden ve kültürlerden gelen 10-12 yaş grubundaki öğrencilerin spor aracılığıyla birbirleriyle kaynaşmaları ve kültürler arası etkileşimin sağlanması amaçlanıyor.

Eyüboğlu Halk Oyunları Grubu
Kaan Tokdoğan Gizem Sarıbaş
Elif Yılmaz Arın Berk Yıldız
E. Sena Arabacı B. Berkay Tekdemir
Dicle Altıntaş Zeynep Ok
Yiğit İpek Begüm Naz Güngil
Onur Dilmaç


Eyüboğlu Voleybol Takımı
Nurçin Liman Sude Albayrak
S. Ezgi Orçun Ece Karaağaçlı
Pınar Oral Ebru Özden
Öykü Şener

Eyüboğlu Basketbol Takımı
Berkay Özcan Canberk Akti
Engin Keçeci Emre Gürel
Atakan Buyan Kerem Bilgiç
Meriç Yapar

45. Selanik Uluslararası Film Festivali yarın başlıyor 18 Kas 2004 -YUNANİSTAN / ATİNA

Selânik Uluslararası Film Festivali, 19-28 Kasım tarihleri arasında birçok yabancı ve Yunan sinemacının 186 filmiyle izleyenlerin 45. kez izleyicinin karşısına çıkıyor. Etkinliğin son gününde "Altın ve Gümüş İskender" ödülleri sahiplerini bulacak. Yunanistan'ın Atina'dan sonraki ikinci büyük tehri Selânik'te yapılacak festivalde Türkiye'yi Uluslararası Yarışma bölümünde ilk uzun metrajlı filmi 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' (2002) ile Ahmet Uluçay ve Balkan Sinemasına Bakış bölümünde ise 'Bekleme Odası' (2003) ile Zeki Demirkubuz temsil edecek. Bütün dünyadan sinemacılar arasındaki diyalog ve iletişimi arttırarak yeni gelişmeler ışığında yeni yollar bulmayı amaçlayan Selânik Uluslararası Film Festivali, 1992 yılından bu yana uluslararası statüde gerçekleştiriyor. Bu yıl 'The Sea Within' adlı filmle açılacak olan festival, 'House of Flying Daggers' ile kapanacak. Etkinlik boyunca 186 filmin gösterimi, Olympion sinema kompleksinde yapılacak. 1000'e yakın konuğun da festivale katılması bekleniyor.

Festivalin teması 'insan'

Yunanistan Kültür Bakanlığı, Makedonya-Trakya Bakanlığı, ulusal TV kanalı ERT ve Yunan Film Merkezi gibi çok sayıda sponsorun desteklediği festivalin yöneticisi Michel Demopulos, bu yıl "insan merkezli" bir etkinliğe imza atacaklarını söyledi. Şili doğumlu genç yönetmen Alejandro Amenabar'ın 'The Sea Within' adlı filmiyle açılacak olan festivalde, 'Uluslararası Yarışma' bölümünün yanı sıra 'Yarışma Dışı', 'Özel Gösterimler', 'Yunan Sinemasının Panoraması' ve 'Balkan Sinemasına Bakış' gibi pek çok başlık altında özel gösterimler yapılacak. Başkanlığını Macaristanlı yönetmen Miklos Jancso'nun yaptığı yedi kişiden oluşan uluslararası yarışma bölümünün jürisinde şu isimler yer alıyor: ?rsinee Khanjian (Oyuncu-Kanada), Alexander Payne (Yönetmen-ABD), Don Ranvaud (Yapımcı-Ingiltere), Kent Jones (Eleştirmen-ABD), Valerio Adami (Ressam-İtalya), Yannis Bakoyanopulos (Eleştirmen-Yunanistan).

En İyi Film'e 37 bin Euro ödül

En İyi Film ( Altın İskender ), Jüri Özel Ödülü ( Gümüş İskender), En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Sanatsal Başarı gibi ödüllerin verileceği uluslararası yarışmada en iyi filme 37 bin Euro verilirken, jüri özel ödülünü kazanan film de 22 bin Euro'yla ödüllendirilecek. Katılım için yönetmenin ilk ya da ikinci filmi olması, 16mm ya da 35mm film ile çekilmiş, 60 dakikadan uzun ve festivalden önceki 18 ay içerisinde yapımı gerçekleştirilmiş olması şartlarının arandığı uluslararası yarışmaya katılan 14 film ise şunlar: Boats Out Of Watermelon Rinds, Ahmed Uluçay (Türkiye), Bitter Dream, Mohsen Amiryoussefi (İran), Days and Hours, Pjer Zalica (Bosna-Hersek), Les Revenants, Robin Campillo (Fransa), Green Hat, Liu Fendou (Çin), Temporada de Patos, Fernando Eimbcke (Meksika), Una de dos, Alejo Taube (Arjantin), To Take a Wife, Ronit Elkabetz-Shlomi Elkabetz (İsrail), Vento di terra, Vincenzo Marra (İtalya), Viva Algeria Nadir Mokneche (Fransa-Cezayir), The Harvest Time, Marina Razhbezkina (Rusya), Whisky, Pablo Stoll-Juan Pablo Rebella (Uruguay), Before The Night, Timon Koulmasis (Yunanistan), Like chef like god, Stergios Niziris (Yunanistan).

Zeki Demirkubuz, Bekleme Odası'yla festivalde

Dünyanın diğer film festivallerinde yer almayan 'Balkan Sinemasına Bakış' etkinliğin bir başka dikkat çeken bölümü. Balkan sinemasını desteklemeyi ve bölgeler arası gerçekliği gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan program bu yıl onuncu kez düzenleniyor. 10 seçilmiş filmin yer alacağı bölümde Türkiye'yi yönetmen Zeki Demirkubuz 'Bekleme Odası'yla temsil edecek. Öte yandan festivalde İran sinemasının dünyada tanınmasında çok önemli bir yere sahip olan Abbas Kiarostami, 'Abbas Kiarostami: Realizm ve Poetik' başlığı altında tanıtılacak. Bu çerçevede 1997'de Cannes Film Festivali'nde Gold Phoenix ödülünü aldığı 'Tastes Of Cherry' filminin de gösterileceği 1970'den sonra yapılmış 33 çalışmasıyla yer alacak olan İranlı yönetmenin son filmi 'Five' da izleyiciyle buluşacak. Kiarostami, filmlerinin yanı sıra bir basılı eser ve siyah-beyaz iki kişisel fotoğraf sergisiyle Selanik Film Festivali'nin en renkli simalarından biri olacak.

Uluslararası jüri, 28 Kasım'da Olympion sinema kompleksinde gerçekleştirilecek kapanış töreninde 45. Selânik Uluslararası Film Festivali'nde Altın ve Gümüş İskender ödüllerini kazananları açıklayacak. 10 gün boyunca tam bir şenlik havasında geçecek etkinliğin ardından ilgililer yeni projeleri bir yıl sonrasına yetiştirmek için çalışmaya başlayacak . Film biletleri, Olympion sinema kompleksindeki 7 gişeden 09:45-23:15 saatleri arası 5 Euro karşılığında temin edilebilecek.

HAYRABOLU'YA DEV AYÇİÇEĞİ HEYKELİ...

HAYRABOLU - 10.08.2004 - Tekirdağ'ın Hayrabolu İlçesi'nde, 12-15 Ağustos tarihleri arasında, 14'üncüsü düzenlenecek ''Ayçiçeği Festivali'' dolayısıyla belediyenin Ayçiçeği Heykeli dikildiği bildirildi. Belediye Başkanı Şener Çelikayar, Hayrabolu'nun ayçiçeği ambarı olması dolayısıyla Festival sembolü olarak ayçiçeğinin kabul edildiğini belirten Çelikayar, ''Ayçiçeğinin tanıtımı için üç ayçiçeği figüründen oluşan heykelimizi ilçemizin girişine monte ettik. Festival hazırlıklarımız için Kültürpark'a ektiğimiz ayçiçekleri de çıktı. Böylece festivalimizin tanıtımını daha iyi yapacağız'' dedi.

SHOPPİNG FEST , İTO'DAKİ "EKO-DİPLOMASİ TRAFİĞİNİ" ARTIRDI , 25-02-2003

İSTANBUL'DA başlayan Alışveriş Festivali( Shopping Fest) İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) yoğun yabancı heyet trafiği yaşattı. Komşu ülke Irak'ta gündemde olan sıcak savaş ile ilgili tedirginliklerin sürdüğü günlerde, Türkiye'nin Balkanlardaki komşuları, festival nedeniyle dostluk ve işbirliğini geliştirmek amacıyla İTO'ya akın ettiler. İstanbul Ticaret Odası'nın öteden beri üzerinde durduğu Balkan Açılımı fikrini de destekleyen ziyaretçiler arasında Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen Kavala, Rodop, Gümülcine, İskeçe, Drama ve Sofya Ticaret ve Sanayi Odaları yönetici ve üyelerinden oluşan 45 kişilik işadamı grubu, 3 gün süreyle İTO'da çeşitli görüşmeler yaptı ve Alışveriş Festivali etkinliklerine iştirak ederek,İstanbul'un ticari potansiyeline şahit oldu. Festivalin açılış töreni öncesinde İTO'yu ziyaret eden heyetler,ülkeler arası ekonomik ve ticari ilişkilerin genişletilmesi konusunda temaslar yaptılar. Festivalin açılış töreninin yapıldığı Kapalıçarşı'da dükkan sahiplerinin alkışlarıyla ve ikramlarla karşılanan konuklar,hem alışveriş yapma hem de dostluk tazeleme imkanı buldu. İstanbul'da bulundukları süre içinde alışveriş ve temasların yanı sıra şehrin tarihi ve turistik mekanlarını da gezen heyetler,medeniyetler şehri İstanbul'dan etkilendiklerini her fırsatta dile getirdiler. İstanbul'da bulundukları 3 günün sonunda, İstanbul Ticaret Odası'nda onurlarına düzenlenen öğlen yemeği ve akşam resepsiyonuna katılan konukların izlenimlerini aldığımızda, ekonomik işbirliğinin ülkeler arası dostlukta taşıdığı öneme bir kere daha şahit olduk. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile seyahat acentaları yöneticilerin de katıldıkları resepsiyonda,Yunanistan'ın Rodop kenti Esnaf Odaları Konfederasyonu Başkanı Konstantin Liourtas, Başkan Vekili Ahmet Rıdban ve yönetim kurulu üyesi Vafiyadis Yanis ile Rodop Esnaf Odası Genel Sekreteri Molla Ahmet Mehmet ,sorularımızı sıcak bir ilgi ile cevapladı. Konuklar, İstanbul ve alışveriş ortamı konusundaki izlenimlerini aktarırken, işbirliğini geliştirmede büyük imkanlar olduğunu vurgulayarak şöyle konuştular: " İstanbul'daki ticaret hayatını çok olumlu bulduk. Mağaza sahipleri ve personeli hakikaten çok candan ve dostane davrandılar. Malların kalitesinden de çok etkilendik.Avrupa'dan eksik yanları yok.Fiyatlar konusunda da çok memnunuz.Dikkatimizi çeken bir diğer husus da, bize çok özel ve gerçek anlamda fiyat indirimi yapılmış olması.Özellikle,deri başta olmak üzere giyim eşyaları ve mutfak eşyalarını çok uygun bulduk." Konuklar ,dostane sohbet sırasında bir de şikayet aktardılar. Taksi esnafından memnuniyetsizliklerini dile getiren konuklar, ayrıca, Euro kurlarında bir standart uygulanmasının fiyatların cazibesini arttıracağının da altını çizdiler.

URFA'DAN SELANİK' E HALK TÜRKÜLERİ 31-07-2002

- 4 KİŞİLİK MÜZİK GRUBU ÜYELERİ, SELANİK DE DÜZENLENECEK OLAN 3. BALKAN FESTİVALİ'NE HUMMALI BİR ŞEKİLDE HAZIRLANIYOR ŞANLIURFA - Bu yıl Yunanistan'ın ev sahipliğinde düzenlenecek olan 3'üncü Balkan Gençlik Festivali'nde Türkiye'yi müzik alanında temsil etmeye hak kazanan Şanlıurfa Gençlik ve Kültür Merkezi müzik grubu, festival hazırlıklarını aralıksız olarak sürdürüyor.   15-18 Ağustos tarihleri arasında Yunanistan'ın başkenti Selanik'de gerçekleştirilecek olan festivalde müzik alanında ilk kez Türkiye'yi temsil edecek olmanın heyecanını yaşayan Şanlıurfa Gençlik ve Kültür Merkezi müzik grubu ekibi, 8 farklı ülkenin Kültür Bakanlıkları tarafından desteklenen festivalde, halk müziği ve Urfa türkülerinden oluşan geniş repertuarla Türkiye'yi dünyaya tanıtmak amacında olduklarını ifade ettiler. Harun Tatar'ın gitar, İbrahim Çadırcı'nın def, Reşit Özkan'ın bağlama ve Zerrin Bucak'ın ise solist olduğu 4 kişilik müzik grubu, halk müziği ezgilerini çağdaş müzik enstürümanlarıyla bir araya getiriyor. Grup üyeleri, yeni ezgi ile Urfa türkülerine farklı bir çizgi kazandırmaya çalıştıklarını söylediler.   Yunanistan'da düzenlenecek olan 3'üncü Balkan Festivali'nde, Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Romanya ve Yugoslavya gibi ülkelerden de genç sanatçıların katılacağını hatırlatan Şanlıurfa Gençlik ve Kültür Merkezi müzik grubu üyeleri, festivalde büyük bir başarı yakalayacaklarına inandıklarını söylediler.

KAKAVA ŞENLİKLERİ

http://www.odtu-mezun-ist.org.tr/baraka/05_05/yazi10.html
http://www.efehotel.com/etkinlik/kakava.htm
http://www.odtu-mezun-ist.org.tr/baraka/05_05/yazi9.html
http://members.tripod.com/igneada/images/galeri/kakava/

1. ULUSLARARASI HIDRELLEZ FESTİVALİ...
29-04-2005-A.A

Edirne Valisi Nusret Miroğlu, 6 Mayıs'ta kutlanacak olan ''1. Uluslararası Hıdrellez Festivali''ne Balkan ülkelerinden de katılım olacağını belirtti. Miroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halkın 5 Mayıs'ta Kakava Şenliklerinde, 6 Mayıs'ta da ''1 Uluslararası Hıdrellez Festivali''nde hoş vakit geçireceğini söyledi. Bu yılki festivale Balkan ülkeleri ile Yunanistan'ın davet edildiğini belirten Miroğlu, festivalde konser vermeleri için ses sanatçısı Adnan Şenses ve Muazzez Abacı ile görüşmelerin devam ettiğini bildirdi. Hıdrellez'in, Balkan ülkelerinin ortak kültürü olduğunu ifade eden Miroğlu, ''Bu yıl festivalin ilkini düzenlediğimiz için Balkan ülkelerinden gelenlerin sayısı az olabilir. Ama gelecek yıldan itibaren Edirne'deki hıdrellez kutlamalarına daha fazla ülke katılacak''dedi.

 

 

 

 
.....
sayfa başına dön


 

 
Nutuk (Sesli ve Görsel)
 
Etkinlik Takvimi
, 2023
PzrPztSalÇrşPrşCumCts
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 
 
 
 
 
Copyright Aralık 2002 © balkanpazar.org
tasarım ve uygulama Artgrafi.net